Brutální režim, který vrátil v některých ohledech Kambodžu do středověku. Doteď tam chybějí nemocnice, léčebné postupy, lékaři, porodní asistentky a zdravotníci. V hlavním městě se sice tyčí jeden mrakodrap vedle druhého, v odlehlejších oblastech ale ženy neznají těhotenská vyšetření a často rodí na místech, kde jim nikdo není schopen pomoci. Změnit to chtějí čeští lékaři.
"Cílem tohoto projektu je snížit úmrtí žen u porodu v Kambodži a snížit úmrtí novorozenců také po porodu. Na vesnici, kde rodí většina chudého obyvatelstva, zhruba kde rodí třetina žen v Kambodži se rodí ne doma, rodí se v Health centrech, které připomínají porodní dům, je tam jenom porodní asistentka, není tam lékař, není tam porodník. Nejsou schopni udělat zákrok, nejsou schopni řešit jakékoli krvácení," popsal anesteziolog a porodník Antonín Pařízek.
Naši experti vyrazili do Kambodže už několikrát, předávají tam zkušenosti místním lékařům a zdravotníkům. "Jsem ředitel nemocnice v hlavním městě, a i když v něm máme zdravotnictví oproti venkovu na vyšší úrovni, tak jsem České republice moc vděčný. Moc nás toho vaši lékaři naučili. Úmrtnost dětí během prvního měsíce života je totiž v některých oblastech až padesát procent,"řekl ředitel Národní pediatrické nemocnice Angkeabos Nhep.
[chooze:article;value:497476]
V Phnom Penhu se dokonce podařilo s přispěním České republiky vybudovat první centrum, kde se rodí a zároveň je péče o novorozence pod jednou střechou. "Normálně to tam není, je to tak, že někde se rodí miminko na svět a pokud je nějaký problém, tak se pak transportuje, ne ale sanitním vozem, ale třeba na motorce," dodal anesteziolog Pařízek.
Jednadvacet specialistů z Národní pediatrické nemocnice v Phnom Penhu přijelo na dvoutýdenní školení do České republiky. "Měla jsem šanci vidět moderní stroje, které jsem ještě nikdy předtím neviděla. Zároveň jsem se naučila i spoustu nových postupů, které využiji u nás v nemocnici," okomentovala lékařka Sanika Duong.
Češi v Kambodži nepomáhají poprvé. Například Keavanna Kainga v osmdesátých letech jako vážně nemocné dítě čeští lékaři zachránili a odvezli do tehdejšího Československa. Vyléčil se a už u nás zůstal. Dnes je z něj zdravotník.
[chooze:article;value:497287]
"Jeden lékař mě vzal v roce 1981 do Československa, léčil jsem se v Motole celkem tři roky a potom už jsem se nechtěl vrátit do Kambodži," zavzpomínal Kaing. "Co se týče nemocnice rozdíl mezi Českou republikou a Kambodžou, jestli si můžu dovolit říct, tak je to jako nebe a země. Nejenom nedostatek materiálů, léků, ale i vzdělávání," dodal.
Projekty v rozvojových zemích včetně tohoto mezinárodního projektu dlouhodobě podporuje i herečka Jitka Čvančarová. "Já se jakýmkoli způsobem budu snažit, aby všechny ženy, všechny děti, protože nikdo nemůže za to, kde se narodil, aby měly stejné podmínky jako my tady,"řekla Čvančarová.