Na Ukrajině se válčí už takřka třináct měsíců. Zhruba tak dlouho platí sankce, které západní země zavedly hned v prvních týdnech války. "V průběhu minulého roku zaúčinkovaly pomaleji a méně, než se předpokládalo. Ale zhruba od prosince můžeme pozorovat v podstatě zimní rozvrat ruských veřejných financí," nastínil Mikloš, který je také bývalým slovenským ministrem financí.
Nejintenzivněji podle něj na Rusko zapůsobily sankce jako například zákaz dovozu ropy a ropných výrobků do Evropy a zároveň zastropování cen ropy. "Ten vliv začal být enormní. První dva měsíce tohoto roku měl meziročně ruský rozpočet nižší příjmy o 25 % a vyšší výdaje o 51,5 % oproti roku 2022," popsal.
[chooze:article;value:495943]
"Teď se skutečně ukazuje, že ten klíčový boj se opravdu odehrává na poli surovin. Rusko pochopitelně hledá další cesty, kudy se dostat zpátky na trh s nerostnými surovinami. Ten stav rozkolísal nejen ruskou, ale i evropskou ekonomiku. Je otázkou, jakou strategii Rusko zvolí," doplnil Hindls.
Podle Mikloše může být Rusko schopné kompenzovat tento negativní vývoj veřejných financí do poloviny roku, nebo do jeho konce tak, aby se to nedotklo každodenního života občanů. "V druhé polovině roku se to začne projevovat. Ke stáhnutí se z okupovaných území by ale mohlo dojít jedině ve chvíli, kdy by skončil Putin," míní.
[chooze:article;value:496284]
Mikloš je přesvědčený, že ve chvíli, kdy Rusko utrpí prohru a zároveň pocítí zhoršení sociální a ekonomické situace většiny obyvatelstva, tak se může snížit popularita ruského prezidenta. "Dokud bude Putin při moci, je velmi nepravděpodobné, že by se změnila ruská vojenská strategie a vojenské nasazení," doplnil.
"Tipnul bych si, že za tři roky už asi Putin nebude ruským prezidentem, ale ruku do ohně bych za to nedal," myslí si Mikloš. "Já bych spíš řekl, že bude, ale také bych za to ruku do ohně nedal," uzavřel Hindls.